Jak dobrze uczyć się z podręczników

Jak dobrze uczyć się z podręczników

Nie bój się korzystać z książek!

Większość uczniów, po podręczniki sięga na lekcji oraz w momencie, w którym muszą przygotować się do sprawdzianu lub kartkówki. Takie podejście sprawia, że większość przyswojonych informacji nie trafia do pamięci długotrwałej, a co za tym idzie, jest szybko zapominana, co może być źródłem frustracji. Niezależnie od tego, z jakich podręczników korzystasz, czy są to WSiP podręczniki, czy też książki z innych wydawnictw, warto używać ich regularnie. Nie musisz poświęcać na naukę bardzo dużej ilości czasu. Zamiast tego, staraj się regularnie powtarzać materiał przerobiony na zajęciach. Pozwoli ci to na utrwalenie ważnych informacji i ułatwi późniejsze przygotowanie się do różnego rodzaju zaliczeń i egzaminów.

W jaki sposób korzystać z podręczników?

Efektywna nauka wymaga zaangażowania. Samo czytanie tekstu, raczej nie pomoże ci w zapamiętaniu dużej ilości informacji. Wielu uczniów nie lubi korzystać z podręczników, ponieważ wydaje im się, że nauka z wykorzystaniem książek może polegać wyłącznie na czytaniu tekstu Na szczęście nie jest to prawdą! W jaki sposób wykorzystać WSiP podręczniki lub każde inne podręczniki szkolne, żeby uczenie się z nich dawało dobre efekty?

Przede wszystkim, postaraj się zaangażować jak największą ilość zmysłów. Możesz chodzić po pokoju, jednocześnie czytając na głos najważniejsze fragmenty. Możesz uczyć się z kimś, opowiadając o tym, co właśnie przeczytałeś (parafrazowanie nowych informacji wspomaga zapamiętywanie), tworzyć mapy myśli, streszczenia itd. Pamiętaj, że twoje podręczniki są dla ciebie! Oznacza to, że możesz zakreślać interesujące fragmenty, dopisywać swoje notatki, używać zakreślaczy, ołówków, karteczek samoprzylepnych – słowem wszystkiego, co przyjdzie ci do głowy. Im bardziej “spersonalizujesz” swoje podręczniki, tym większa szansa, że korzystanie z nich będzie efektywne. Ponadto, pamiętaj, że długie siedzenie nad książkami nie pozwoli ci na przyswojenie dużej ilości informacji. Rób przerwy, które pozwolą ci na lepsze koncentrowanie się.